آموزش گوگل سرچ کنسول

 برای مطلع شدن از عملکرد وب سایتمان به منظور بالا بردن موفقیت و سنجش و بهبود آن و همچنین دارا بودن از برنامه ای مشخص جهت متداوم بودن آنالیز عملکرد در مسیر بهینه سازی سئو سایت داشتن این اطلاعات لازم می باشد که برای بررسی این وضعیت نیاز به ابزارهای مناسبی می باشد . یکی از کاملترین مراجع درمورد بهینه سازی سئو سایت استفاده از ابزارهایی است که مستقیما توسط شرکت گوگل معرفی می شوند .

این ابزار رایگان کمک می کند تا بدانیم کاربران وب سایتمان بیشتر به چه صفحاتی علاقه مند بوده و یا بر روی چه صفحاتی کلیک بیشتری داشته اند .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول

Search Console یک ابزار کاملا رایگان و بسیار قدرتمند برای استفاده در خصوص مدیریت کردن و بهینه سازی سئوی سایت است که در ارائه اطلاعات نسبت به دیگر ابزارهای آنلاین منحصر به فرد می باشد .

ابزاری به نام گوگل وبمستر به شناساندن نقاط قوت و ضعف و اطمینان در خصوص امنیت ( ابزارها به ما کمک می کنند تا از امنیت و کارایی سایت مطمئن شویم چون در صورتیکه سایت توسط الگوریتم ها جریمه شود و یا به هر دلیلی هک شود، اولین گزینه ای که مطلع شده و اطلاع رسانی را انجام می دهد ربات های گوگل هستند که تمام این موارد از تحلیل سایت بدست می آید ، در واقع باعث می شود در اسرع وقت از مشکلات سایت مطلع شده و دلیل بروز را پیدا نماییم ) و سلامت سایت کمک می نماید ، ابزار گوگل سرچ کنسول در حال عبور از نسخه قدیم خود به نسخه جدید است در واقع Google Search Console نام جدید همان ابزار وبمستر تولز می باشد .

در خصوص بهینه سازی سئو سایت و سلامت آن می بایست به این شکل اشاره کرد که این search console دارای بخش هایی است که کمک می کنند تا اشکالات و ایرادات شناسایی و بعد از برطرف کردن از صحت تغییرات نیز با خبر شویم . یکی از معیارها با افزایش میزان استفاده از موبایل رعایت نمودن استانداردهای طراحی سایت برای نمایش کامل در موبایل است که بررسی و آنالیز وضعیت آن بوسیله  ابزار Mobile Usability در گوگل صورت می گیرد .

مراحل در زیر به ترتیب توضییح داده شده است

گام اول برای استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول ، معرفی درست و ثبت سایت یا دامنه و قسمت های مختلف آن به گوگل و تایید هویت به عنوان مالک آن است.

از طریق پنل گوگل سرچ کنسول می توان زبان و کشور خود را معرفی کرد البته براساس محتوای صفحات، IP و مقوله های دیگر ، کشور هدف را تعیین می کند که در جستجوهای محلی مثمر ثمر خواهد بود .

با طراحی و معرفی نقشه سایت به گوگل می توان سرعت ایندکس صفحات را افزایش داد و به گوگل کمک کرد تا در صفحات سایت درک بهتر ربات ها صورت پذیرد و در مقابل استفاده از فایل Robots.txt  است که باعث می شود ربات ها بخش هایی از سایت و صفحاتی که محتوای ارزشمندی از نظر سئو ندارند را از دسترس خارج کند .

بعد از ایجاد صفحات جدید و تغییرات محتوایی در سایت امکان دارد تا مراجعه و بررسی بعدی ربات ها به سایت از دید کاربران دور بمانند برای اینکه این آمار سریع تر به گوگل معرفی شوند ابزاری به نام URL Inspection ارائه شده است .

با توجه به نیاز کاربر و تحلیل سایت زمان بررسی search console توصییه می شود که ماهی یکبار حداقل این مورد انجام شود .

search console

تفاوت سرچ کنسول با آنالیتیکس

در ابتدا کاربردهای گوگل آنالیتیکس توضییح داده می شود یعنی داده ها را به دلایلی آنالیز می نماییم کهتوسط همین ابزار انجام می شود .

چه کسانی سایت ما را بازدید می کنند و از چه طریقی به آن راه پیدا کرده اند . واکنش آنها بعد از ورود به سایت چگونه بوده است ، آیا سریع خارج شده اند یا زمان برای بررسی فایل ها و مطالب گذاشته اند یا به عضویت قسمت های مختلف در آمده اند یا خیر  و اینکه بررسی پتانسیل کار به چه اندازه و عملکرد سایت چه میزانی است .

در کل هر دوی این سرویس ها و ابزار ها  اطلاعات خوب و ارزشمندی در اختیار شما قرار می دهند و گاها با هم نیز مشابه هستند .

یکی از تفاوتها برای گوگل سرچ کنسول به این شکل است که تمام اتفاقات قبل از ورود کاربر به سایت ، پرداخته می شود و در مقابل در google analytics به ثبت اتفاقاتی که بعد از ورود کاربر به سایت افتاده است بررسی می شود مانند اینکه بازدید کنندگان وب سایت مشغول چه کاری هستند و یا از کدام صفحات بیشتر بازدید می کنند .

تفاوت سرچ کنسول با آنالیتیکس

تفاوت دیگری هم بین این دو ابزار وجود دارد که در search console  می توان بررسی چگونگی تاثیر  موتورهای جستجو بر روی سایت داشت  اما گوگل آنالیتیکس روی چگونگی تعامل کاربران با سایت متمرکز می باشد .

و در کلام آخر این ابزرا ها جهت تحلیل و بررسی و عملکرد و ارتقا و بهینه سازی سئو سایت کاربرد بسزایی دارند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *