سرور مجازی ایران چیست +‌ 3 مزیت و یک عیب که قبل از خرید آن بایستی بدانید

سرور مجازی به صورت کلی یک ماشین مجازی ست که بر روی یک سرور فیزیکی با استفاده از روش های مجازی سازی و نرم افزارهای مخصوص این کار مانند VMWare یا HyperV و موارد مشابه ایجاد و راه اندازی می شود. بر روی یک سرور فیزیکی چندین سرور مجازی می توان راه اندازی نمود.
سرور مجازی بر روی تنها یک سرور فیزیکی راه اندازی نمی شود بلکه بر روی یک بستر ابری راه اندازی شده که در این صورت از پایداری بهتری نسبت به حالت معمولی برخوردار است. ابر و ساختار ابری و توضیحات مربوط به آن بسیار وسیع و گسترده بوده و در این مقاله به آن نخواهیم پرداخت.


سرور مجازی که در یکی از دیتاسنترهای داخل کشور (ایران) راه اندازی شود سرور مجازی ایران نام دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت و مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم نمود.

سرور مجازی ایران چیست؟

همانطور که در مقدمه این بحث اشاره شد در واقع سرور مجازی که بر روی یک بستر  و در دیتاسنتر های داخل ایران راه اندازی شده باشد را سرور مجازی ایران می نامند.
سرور مجازی ایران معمولا گزینه ای مناسب برای کسب کارهای نسبتا بزرگ است. همانطور که تقریبا اکثر شرکتهای بزرگ فعلی کشور از این گزینه برای میزبانی سرویس وب و ایمیل خود استفاده می کنند.
سرور مجازی با توجه به اینکه مانند یک سرور فیزیکی از منابع کاملا مستقلی بهره مند است راندمان بسیار خوبی را می تواند در اختبار کاربر قرار دهد، کما اینکه وجود آن بر روی بستر به مزایای آن بسیار افزوده و پایداری آن را دوچندان می کند. وجود سرور در دیتاسنتر ایرانی نیز خود مزایا و بعضا معایبی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.
مزیت سرور مجازی ایران چیست؟
به عنوان یکی از مهمترین مزایای وجود سرور در ایران می توان به سرعت ارسال و دریافت اطلاعات برای کاربران داخل ایران اشاره نمود. برای کسب و کارها و یا به صورت کلی وبسایت هایی که در ایران قرار داشته و ماهیت کار آنها به اینصورت است که اغلب از دسترسی به آنها از داخل کشور انجام می گیرد قطعا سرور مجازی ایران بهترین گزینه است. زیرا این انتخاب باعث می شود وبسایت شما از داخل کشور و برای کاربر ایرانی با سرعت قابل قبولی بارگذاری شود زیرا در این حالت نیازی به خروج درخواست ها از بستر اینترنت داخلی کشور وجود نداشته و سرعت ارسال و دریافت درخواست ها بسیار بالا خواهد بود.
همچنین در صورتی که به هر دلیل اختلالی در اینترنت بوجود آید که امکان ارسال درخواست ها به آی پی های خارج از ایران وجود نداشته باشد همچنان می توان از داخل کشور به این سرور ها دسترسی داشته و سرویس های آن را نیز فعال نگه داشت.

معایب سرور مجازی ایران چیست؟

سرور مجازی ایران در عین داشتن مزایا، معایبی نیز می تواند داشته باشد. برای مثال در صورتی که وبسایت شما به گونه ای باشد که برای کارکرد صحیح نیاز به دسترسی به برخی از سرورهای خارج از کشور دارد قطعا انتخاب سرور مجازی ایران گزینه مناسبی نخواهد بود. این امر می تواند در عملکرد وبسایت اختلال ایجاد نموده و باعث کند شدن سرعت بارگذاری آن خواهد شد.
اگر کاربران شما اکثرا خارج از ایران باشند و یا ماهیت کار وبسایت شما بین المللی ست بهتر است از دیتاسنتر های خارج از ایران استفاده کنید. همچنین این مورد نیز می تواند حائز اهمیت باشد که در بسیاری از موارد برخی از شرکت ها در حال حاضر سرویس دهی مناسبی به آی پی های ایران ارائه نداده و یا به صورت کلی سرویس دهی به ایران را متوقف کرده اند. در این مورد و موراد مشابه اگر وبسایت شما نیاز به برقراری ارتباط و یا استفاده از سرویس خاصی می باشد باید به این نکته دقت کرد. برای مثال اگر وبسایت شما به یکی از سرویس های google داشته باشد و این سرویس به IP ایران ارائه نمی شود، استفاده از سرور مجازی خارج که یکی از پیشتازان این عرصه سرور مجازی ovh پیشنهاد می شود.

آیا خرید سرور مجازی ایران مناسب کسب و کار من است؟

در انتها برای پاسخ به این سوال باید به موارد قبل رجوع کرده و برخی ابهامات را رفع کنیم. قبل از ارائه پاسخ صحیح به این سوال باید سوالاتی پرسیده و انتخاب متناسب با پاسخ این سوالات صورت گیرد.
برای مثال: آیا وبسایت شما تجاری ست یا اطلاع رسانی؟ آیا کسب کار شما بین المللی است یا داخلی؟ آیا کاربران وبسایت شما اغلب از ایران وبسایت را باز می کنند؟ آیا ایمیل های تجاری شما اغلب به شرکت های ایرانیست یا خارجی؟ سرویس های مورد نیاز وبسایت چیست و بسیاری از سوالات دیگر را برای تصمیم گیری صحیح باید پرسید.
پس از پاسخ به این سولات می توانید به صورت دقیق بهترین گزینه را برای میزبانی سرویس خود انتخاب نمایید.

نکاتی کلیدی که به هنگام خرید هاست لینوکس از چشم شما پنهان می ماند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *